
Britanniában szankciók Daniella Weiss, az izraeli telepes mozgalom ‘keresztanyja’ ellen
A brit kormány bejelentette, hogy szankciókat vezet be Daniella Weiss ellen, aki a szélsőjobboldali izraeli telepesek között ismert „telepes mozgalom keresztmamájának”. David Lammy, a brit külügyminiszter elmondta, hogy ez a lépés „megmutatja eltökéltségünket, hogy felelősségre vonjuk a szélsőséges telepeseket, miközben a palesztin közösségek erőszaknak és zaklatásnak vannak kitéve”. Weiss, aki 79 éves, az úgynevezett Nachala nevű radikális telepes szervezet vezetője, amely szintén szankciókat kapott. Évtizedek óta Weiss kiemelkedő szereplője a zsidó telepek alapításának az izraeli megszállás alatt álló Ciszjordániában és Kelet-Jeruzsálemben, olyan területeken, amelyeket Izrael az 1967-es közel-keleti háború során foglalt el.
A nemzetközi közösség többsége illegálisnak tartja ezeket a telepeket a nemzetközi jog alapján, amit az Emberi Jogi Nemzetközi Bíróság tavalyi tanácsadó véleménye is megerősített, bár Izrael ezt vitatja. A brit szankciós listán Weiss-t olyan személynek írták le, aki „fenyegető, erőszakos cselekményeket hajtott végre, népszerűsítette és támogatta a palesztin egyének ellen irányuló agressziót és erőszakot”. Az izraeli külügyminisztérium szóvivője a szankciókat „indokolatlannak és sajnálatosnak” minősítette.
Weiss nemrégiben szerepelt Louis Theroux „A telepesek” című dokumentumfilmjében, és aktívan részt vesz a gázai telepek újjáépítésére irányuló mozgalomban. Tavaly a BBC Newsnak adott interjújában azt mondta: „A gázai arabok nem fognak a Gázai övezetben maradni. Ki fog maradni? A zsidók.” Hozzátette: „A világ széles. Afrika nagy. Kanada nagy. A világ fel fogja venni a gázai embereket. Hogyan csináljuk? Ösztönözzük őket. A palesztinok Gázában, a jók, lehetőséget fognak kapni. Nem mondom, hogy kényszerítjük őket, azt mondom, hogy lehetőséget adunk, mert ők akarnak menni.” A szankciókra válaszul Weiss azt nyilatkozta, hogy „százak készülnek és készen állnak a telepesek azonnali megvalósítására Gázában”.
A Nachala szervezet „hódítást, bevándorlást és települést” követel Gázában, és azt is kijelentették, hogy szeretnék, ha Izrael „folytatná a háborút, amíg az ellenség el nem pusztul”. A brit kormány két másik telepes, Zohar Sabah és Harel David Libi, valamint két illegális telepes előtér, a Coco’s Farm és a Neria’s Farm ellen is szankciókat hirdetett, valamint a Libi Construction and Infrastructure LTD nevű szervezet ellen. Az előtér olyan telepek, amelyeket hivatalos izraeli engedély nélkül építettek.
Lammy hozzátette: „Az izraeli kormánynak felelőssége van abban, hogy beavatkozzon és megállítsa ezeket az agresszív cselekedeteket. Az állandó cselekvésképtelenségük veszélyezteti a palesztin közösségeket és a kétállami megoldást.” Ezen kívül a brit kormány bejelentette, hogy azonnali hatállyal felfüggeszti a szabadkereskedelmi tárgyalásokat Izraellel, mondván, hogy „nem lehetséges előrehaladni a tárgyalásokban” egy olyan „Netanjahu-kormánnyal, amely súlyosan kifogásolható politikákat folytat Ciszjordániában és Gázában”.
Az izraeli külügyminisztérium szóvivője erre úgy reagált: „Ha a brit kormány hajlandó ártani a brit gazdaságnak az Izrael-ellenes megszállottság és a belpolitikai megfontolások miatt, az az ő saját prerogativájuk.” A lépés egy erőteljes közös nyilatkozatot követett, amelyet a brit, francia és kanadai vezetők adtak ki, és amelyben felszólították az izraeli kormányt, hogy „állítsa le a katonai műveleteit” és „azonnal engedje be a humanitárius segélyt Gázába”. Izrael azt nyilatkozta, hogy engedni fog „egy alapvető mennyiségű élelmiszert” Gázába, ezzel véget vetve a terület 11 hetes blokádjának, amelyet azzal indokolt, hogy nyomást gyakoroljon a Hamászra, hogy szabadon engedje a még fogva tartott túszokat. Az Egyesült Nemzetek segélyezési vezetője, Tom Fletcher azonban azt mondta, hogy az élelmiszer mennyisége „csepp a tengerben” azonnal szükséges segélyhez képest.
A BBC elemzője, Ros Atkins bemutatja, hogyan reagálnak a világ vezetői Izrael gázai blokádjára. Tzeela Gez a sérüléseibe belehalt, de az orvosok sikeresen világra hozták a gyermekét. Izraeli telepes, Moshe Sharvit a megszállt Ciszjordániában, Jumaa Zawayda településen létrehozott egy úgynevezett „előteret”, de nem tudta, hogy az otthona a romba dőlt házak között van-e, miután Izrael több ezer embert evakuált Jeninből. Tucatnyi ország fog tanúskodni az ICJ meghallgatásain, amelyet Izrael „cirkusznak” minősített.

