
Elon Musk távozik a Fehér Házból, de a Doge marad
Elon Musk, a világ egyik leggazdagabb embere és a Tesla, valamint a SpaceX vezérigazgatója, bejelentette, hogy elhagyja a Trump-adminisztrációt, miután részt vett egy viharos törekvésben, amelynek célja az Egyesült Államok kormányának leépítése volt. A közleményét a X (korábban Twitter) közösségi média platformján tette közzé, ahol megköszönte Donald Trumpnak a lehetőséget, hogy a Kormányhatékonysági Minisztérium, ismertebb nevén Doge, vezetésében részt vehetett. A BBC információi szerint a Fehér Ház szerdán este megkezdte Musk „leépítését” mint különleges kormányzati alkalmazottat. Musk szerepe ideiglenes volt, és távozása nem meglepő, azonban ez a bejelentés egy nappal azután történt, hogy Musk kritizálta Trump költségvetési javaslatát, amely a törvényhozás középpontjában állt.
Musk a X-en közzétett üzenetében kifejtette, hogy „ahogy a különleges kormányzati alkalmazottként eltöltött időm véget ér, szeretném megköszönni az elnöknek a pazarló költségek csökkentésére irányuló lehetőséget.” A Doge küldetése szerinte idővel csak erősödni fog, és életformává válik a kormányzaton belül. A dél-afrikai születésű techmágnás különleges kormányzati alkalmazottként dolgozott, ami lehetővé tette számára, hogy évente 130 napot töltsön a szövetségi kormányban. Trump beiktatása óta, 2021. január 20-tól számítva, Musk a hónap végére elérte ezt a határt.
Musk távozása azonban a Trump által „nagy, gyönyörű törvényjavaslatnak” nevezett költségvetési javaslat kritikája után következett be, amely több ezer milliárd dolláros adókedvezményeket és a védelmi kiadások növelését javasolta. Musk a CBS-nek adott interjúban kifejtette, hogy véleménye szerint ez a javaslat növelni fogja a szövetségi deficitet, és „aláássa a Doge munkáját”. „Egy törvényjavaslat lehet nagy vagy szép, de nem tudom, hogy lehet-e mindkettő egyszerre” – mondta Musk.
Musk, aki korábban feszültségbe került néhány Trump-kabinet tagjával, kezdetben legalább 2 trillió dollár megtakarítást ígért a szövetségi költségvetésből, majd ezt az összeget 1 trillióra csökkentette, végül pedig 150 milliárdra. A Doge program keretében körülbelül 260,000 ember munkahelyét szüntették meg vagy fogadták el a leépítést, ami komoly hatással volt a 2,3 millió fős szövetségi közszolgálati munkavállalói állományra. Egyes esetekben a szövetségi bírák megakadályozták a tömeges elbocsátásokat, és elrendelték az elbocsátott munkavállalók visszaállítását. A gyors ütemű leépítések néha tévedésekhez vezettek, és olyan munkavállalók is érintettek voltak, akik az Egyesült Államok nukleáris programjában dolgoztak.
Musk április végén bejelentette, hogy visszalép a kormányzati szerepéből, hogy újra a saját cégeit irányíthassa, miután a Trump-adminisztráció reformjainak kritikáivá vált. „A Doge csak a hibák bűnbakjává válik” – mondta Musk a Washington Postnak, miközben Texasban a SpaceX indítására készült. „Bárhol történik valami rossz, minket fognak okolni, még ha semmi közünk is nincs hozzá.”
Musk kormányzati tevékenysége összefonódott a Tesla eladásainak jelentős csökkenésével is. Az elektromos autógyártó értékesítései az év első három hónapjában 13%-kal csökkentek, ami a cég történetének legnagyobb csökkenése volt. A cég részvényei is 45%-os zuhanást éltek át, de a legtöbbjük visszaemelkedett, és jelenleg 10%-kal alacsonyabbak. A Tesla nemrég figyelmeztette a befektetőket, hogy a pénzügyi nehézségek folytatódhatnak, és nem adtak növekedési előrejelzést, mivel a politikai hangulatváltozások komolyan befolyásolhatják a járművek iránti keresletet. Musk a legutóbbi nyereségjelentés során elmondta, hogy a Doge-ra szánt időt jelentősen csökkenteni fogja, és „sokkal több időt fog a Teslára szánni”.
A Tesla ellen a aktivisták bojkottálásokat hirdettek, tüntetéseket szerveztek a Tesla kereskedések előtt, és vandalizálták a járműveket és a töltőállomásokat. A Tesla ellen irányuló reakciók olyan erőszakossá és széles körűvé váltak, hogy Pam Bondi, az Egyesült Államok főügyésze figyelmeztette, hogy az ilyen vandalizmusokat „belföldi terrorizmusnak” fogják tekinteni. Egy gazdasági fórumon, Dohában, Katarnban, Musk kijelentette, hogy elkötelezett amellett, hogy a következő öt évben a Tesla vezetője maradjon. Korábban bejelentette, hogy csökkenti politikai adományait, miután tavaly közel 300 millió dollárt költött Trump elnöki kampányának és más republikánusoknak a támogatására.

