Gazdaság,  Hírek

Trump és Starmer bejelentik a vámcsökkentési megállapodást

A Downing Street legfrissebb közleménye szerint Sir Keir Starmer miniszterelnök ma bejelentést tesz az Egyesült Államokkal kötendő vámmegállapodásról. A brit kormány szóvivője hangsúlyozta, hogy a miniszterelnök mindig az Egyesült Királyság nemzeti érdekeit tartja szem előtt, legyen szó munkavállalókról, vállalkozásokról vagy családokról. Az Egyesült Királyság kormánya már régóta próbálja elérni a vámok csökkentését, különösen miután Donald Trump elnök múlt hónapban szigorú vámokat vetett ki szinte minden országra a világon.

Trump elnök egy szerdai közösségi média posztban utalt a megállapodásra, amikor azt írta, hogy „jelentős kereskedelmi megállapodást” fog bejelenteni egy „nagyon tisztelt országgal”. Április 2-án Trump bejelentette, hogy meredek vámokat vezet be számos kereskedelmi partnerével szemben, ezt követően azonban egy 90 napos szünetet hirdetett a vámtételek bevezetésével kapcsolatban. A világ kormányai igyekeznek megállapodásokat kötni Washingtonnal, mielőtt a megadott határidő letelik.

Jelenleg az Egyesült Államok 10%-os globális vámot alkalmaz, ami az Egyesült Királyságot is érinti, bár a hosszú ideje szövetséges amerikai kormányzat nem vetette ki a magasabb „viszonzó” vámokat a brit termékekre. Az Egyesült Királyság emellett 25%-os behozatali adót is fizet az amerikai acélra, alumíniumra és autókra. Az amerikai kormány közel áll ahhoz, hogy kereskedelmi megállapodásokat kössön Indiával és Izraellel is, a legfrissebb hírek szerint. Emellett az Egyesült Államok több más országgal, köztük Japánnal, Dél-Koreával és Vietnámnal is folytat tárgyalásokat.

Trump már többször hangsúlyozta, hogy célja a globális kereskedelmi rendszer radikális átalakítása, és ezen törekvései keretében az Egyesült Államoknak új kereskedelmi megállapodásokat kell kötnie más országokkal. A héten az Egyesült Államok és Kína bejelentette, hogy legmagasabb szintű kereskedelmi tisztviselőik tárgyalásokat kezdenek, hogy enyhítsenek a világ két legnagyobb gazdasága között zajló vitán. A kínai miniszterelnök-helyettes, He Lifeng részt vesz a Svájcban május 9-12. között tartandó tárgyalásokon, amelyeket a kínai külügyminisztérium jelentett be. Az Egyesült Államokat Scott Bessent pénzügyminiszter és Jamieson Greer kereskedelmi képviselő fogja képviselni a megbeszéléseken.

A Trump-adminisztráció alatt az Egyesült Államok új behozatali adókat vezetett be a kínai termékekre, amelyek mértéke akár 145%-ot is elérheti. Peking viszont 125%-os vámokat vetett ki egyes amerikai termékekre válaszul. Ez lesz az első magas szintű találkozó a két ország között azóta, hogy a kínai alelnök, Han Zheng részt vett Trump beiktatási ünnepségén januárban. A globális kereskedelmi szakértők azonban arra figyelmeztettek, hogy a tárgyalások hónapokat vehetnek igénybe, és nem várható, hogy rövid időn belül megállapodás szülessen.

Eközben az Egyesült Királyság és India a hét elején megállapodást kötött, amely megkönnyíti a brit cégek számára a whisky, autók és más termékek Indiába történő exportját, valamint csökkenti az indiai ruházati és lábbeli exportjára vonatkozó adókat. Ez a megállapodás új lehetőségeket nyithat meg a brit vállalatok előtt, miközben továbbra is figyelemmel kísérik a globális kereskedelmi helyzet alakulását és az Egyesült Államokkal való kapcsolatokat. Az elkövetkező időszakban a kereskedelmi politikák alakulása jelentős hatással lehet a brit gazdaságra és a nemzetközi kereskedelmi kapcsolatokra egyaránt.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c62j22jr7n8o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük