Hírek,  Magazin

A legritkább brit állatfajok a füstelégetések miatt a kihalás szélére kerülnek

Az Egyesült Királyság néhány legritkább vadon élő állatfajának sorsa aggasztóan megromlott az utóbbi hetek intenzív füstmérgezés következtében, figyelmeztetnek a természetvédők. Az érintett fajok között szerepelnek a veszélyeztetett madarak, mint például a tyúkharisnya, valamint a vízi hód, amely a brit emlősök leggyorsabban fogyó képviselőjévé vált. A National Trust, egy jelentős természetvédelmi szervezet, arra figyelmeztetett, hogy az Abergwesyn község közelében lévő tüzek elpusztították a helyi aranysárgák utolsó maradék fészekrakó élőhelyét is, amelyet az egyik legszebb brit madárfajnak tartanak. Az idei év eddig 110 négyzetmérföldnyi területet égetett fel az Egyesült Királyságban, ami több mint Birmingham területének megfelelő nagyságú.

A BBC által megszerzett adatok alapján Walesben a tűzoltóságok eddig közel 1,400 tűzesettel küzdöttek meg, ami arra késztette őket, hogy felelősségteljes magatartásra szólítsák fel a lakosságot, és hogy minden gyanús viselkedést jelenteni kell a rendőrségnek. A National Trust képviselője, Ben McCarthy hangsúlyozta, hogy 2025 a legrosszabb évnek ígérkezik az emberi okozta tüzek szempontjából. „Nagyon aggódunk, úgy tűnik, hogy ez a legrosszabb év lesz a vadon élő állataink tűz általi pusztulása szempontjából” – mondta McCarthy.

Az eddig tapasztalt rekord szárazság és a szokatlanul magas márciusi hőmérsékletek valószínűleg hozzájárultak a tüzek kialakulásához. A 2024-es évben tapasztalt alacsony tűzesetszám szintén kedvezett a növényzet felhalmozódásának, amely aztán táplálékforrássá válhatott a tüzek számára. A Coed Cadw, a Wales-i Erdővédelmi Szervezet is jelezte, hogy az Allt Boeth területén lévő, pótolhatatlan atlanti mérsékelt égövi erdő is érintett, ahol a védett kék harangvirágok is megsérültek. Ez a terület, amelyet kelta esőerdőnek is neveznek, ritka növényeket, mohákat és gombákat rejt, és veszélyeztetettebb, mint a trópusi esőerdők.

Angliában a National Trust arról számolt be, hogy több ezer újonnan ültetett fa égett le a West Yorkshire-i Marsden Mooron, míg Észak-Írország Morne-hegyein a talajlakó állatok, például a hüllők „egyszerűen lángra kaptak”. McCarthy hozzátette, hogy ez a jelenség a táplálékláncra is hatással van, hiszen ha a gerinctelen állatok eltűnnek, akkor a madarak is, amelyek ezekre támaszkodnak, éhezni fognak.

A természetvédő szervezetek, köztük a Wildlife Trusts és az Initiative for Nature Conservation Cymru (INCC) is aggasztónak tartják a vízi hódok jövőjét, amelyek már most is súlyos veszélyben vannak az élőhelyeik elvesztése és az amerikai nyércek általi prédálás miatt. A kis állatok, mint a vízi hódok és az egerek, amelyek földalatti járatokban élnek, túlélhetik a gyorsan terjedő tüzeket, de élőhelyeik és táplálékforrásaik megsemmisülnek. Rob Parry, az INCC képviselője hangsúlyozta, hogy a vízi hódok a leggyorsabban fogyó emlősök közé tartoznak.

A nyár elején a Wales-i Amman-völgyben öt fészekrakó pár gyöngybagoly is veszélybe került, mivel a tüzek hatalmas területeket pusztítottak el. Parry elmondta, hogy a közelmúltban ezek a madarak még elegendő területtel rendelkeztek a fiókáik etetésére, de mostanra ez a lehetőség drámaian megcsappant. A helyzet különösen aggasztó, mivel a tyúkharisnyák száma is csökken, amelyek a közelmúltban indított természetvédelmi erőfeszítések révén próbálták növelni a számukat a walesi hegyvidékeken.

A természetvédelmi szervezetek szorosabb ellenőrzést kérnek a gazdák által végzett kontrollált égetések felett, valamint a tüzek környezeti hatásainak jobb monitorozását. A Wales-i Természeti Erőforrások (NRW) szerint a tüzek hatalmas problémát jelentenek, különösen Dél-Walesben. A legfrissebb statisztikák szerint a tavalyi évben a walesi tüzek több mint fele ezen a területen történt.

A tűzoltóságok a gyerekek körében is igyekeznek felhívni a figyelmet a tüzek pusztító hatásaira. Az iskolákban a tűzoltók és a rendőrség képviselői állatokat, például kígyókat, sünöket és rókákat mutatnak be a gyerekeknek. Az üzenet világos: a tüzek nemcsak a természetet, hanem az egész környezetet veszélyeztetik, és elengedhetetlen, hogy mindenki felelősségteljesen járjon el.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c2dej3x9432o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük