Hírek,  Tech

Sikeresen visszatértek a Földre az első női űrhajósok a Blue Origin küldetéséről

Katy Perry popdíva és öt másik nő sikeresen visszatért a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin rakétájával eljutottak a világűrbe. A repülésre a híres énekesnő mellett Bezos menyasszonya, Lauren Sánchez és a CBS bemondója, Gayle King is velük utazott. King a repülés egyik csúcspontjaként emelte ki, hogy hallhatta Perry előadásában Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalát. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 kilométeres magasságba emelkedett, átlépve a nemzetközileg elismert űrbeli határt, és néhány pillanatnyi súlytalanságot is átéltek.

Az utasok között volt még Aisha Bowe, a NASA egykori rakétatudósa, Amanda Nguyen polgárjogi aktivista és Kerianne Flynn filmproducer is. A New Shepard rakéta 08:30-kor indult West Texasból, és a kapszula ejtőernyővel segített, lágy landolással tért vissza a földre, míg a rakéta hajtóműje szintén visszatért Texashoz. A kapszulából felcsendültek a tapsok, amikor a mentőcsapat megérkezett, hogy segítsen nekik. Jeff Bezos kinyitotta a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje Lauren Sánchez-t, aki volt az első, aki kiszállt. „Annyira büszke vagyok erre a csapatra” – mondta könnyek között. „Nem tudom szavakba önteni.” Megállt egy pillanatra, majd hozzátette: „Az ablakon kinézve láttuk a Holdat.” „A Föld nagyon csendesnek tűnt” – jegyezte meg, hozzáfűzve, hogy ez nem volt az, amire számított. „Csendes volt, de igazán élettel teli.”

Katy Perry, aki a következőként lépett ki, megcsókolta a földet, és a szembejövő nap felé emelt egy margarétát, hiszen a lánya neve is Daisy. Gayle King is térdre ereszkedett és megcsókolta a földet. „Csak egy kis időt szeretnék tölteni a földdel, hogy megbecsüljem” – mondta. A legutolsó, aki kiszállt, Kerianne Flynn volt, aki az égre mutatott és kiáltotta: „Elmentem az űrbe.”

A kilövést számos híresség figyelemmel kísérte a földön. Khloé Kardashian a megfigyelőpadról azt mondta: „Nem is gondoltam, mennyire érzelmes lesz, nehéz elmondani. Annyi adrenalin van bennem, és csak itt állok.” „Bármi, amire álmodsz, elérhető számunkra, különösen a mai világban. Álmodj nagyot, kívánj a csillagokra – és egy nap talán te is közöttük lehetsz” – tette hozzá. Oprah Winfrey barátjáról, Gayle Kingről beszélve elárulta, hogy ő ideges utas. „Amikor repülünk, ő a legkisebb turbulenciánál is valakinek az ölében ül. Valódi szorongása van, amikor repülni kell” – mondta.

A űrhajó teljesen autonóm volt, így nem volt szükség pilótákra, a legénység nem üzemeltette manuálisan a járművet. Az utolsó minden női űrrepülés több mint 60 évvel ezelőtt történt, amikor Valentina Tereshkova szovjet űrhajós lett az első nő, aki egyedül utazott az űrbe. Azóta nem volt másik minden női űrrepülés, de a nők számos jelentős hozzájárulást tettek az űrkutatás terén.

A űrturizmus ipara még gyerekcipőben jár, ezért minden sikeres indítás jelentőséggel bír, és bizonyítja, hogy ezek a rövid, kereskedelmi repülések biztonságosan végrehajthatók. Néhány kritikus azonban hangsúlyozza, hogy ez turizmus, nem pedig űrkutatás, és a hivatásos űrhajósok tudományos kutatások érdekében végzik küldetéseiket az emberiség javára. „A hírességek nem az emberiség megbízottai – ők saját okokból utaznak az űrbe” – mondta Dr. Kai-Uwe Schrogl, az Európai Űrügynökség politikai tanácsadója. „Ezek a repülések izgalmasak és jelentősek, de talán forrást is jelentenek a űrkutató tudósok számára, akik az űrrepülést a tudomány, a tudás és az emberiség érdekeiért látják.”

A repülésre a közösségi médiában vegyes reakciók érkeztek, az izgalomtól kezdve a felháborodásig. Dr. Tanya Harrison, az Outer Space Institute szakértője azt mondta: „Sok olyan megjegyzést láttam a közösségi médiában, mint például: ‘Olyan, mint a Valóságshow háziasszonyai a Marson’ vagy ‘Ez a oligarchák űrben való szórakozása, olvasd el a szobát, a időzítés borzalmas.'” Ugyanakkor sok pozitív vélemény is érkezett, mint például: „Ó, ez nagyon menő. Katy Perry az űrben.”

A repülés utáni sajtótájékoztatón két nő kifogásolta a küldetés kritikáinak egy részét, például annak költségét. „Úgy érzem, hogy bárki, aki bírálja, nem igazán érti, mi történik itt” – mondta Gayle King. Hozzátette, hogy az űrhajósok nagy pozitív visszajelzést kaptak fiatal nőktől és lányoktól. Lauren Sánchez elmondta, hogy „felbosszantotta” a kritikák, és szeretné, ha a kételkedők ellátogatnának a Blue Originhez, hogy lássák azokat a több ezer alkalmazottat, akik „szívüket és lelküket” adják a küldetésekhez.

A Blue Origin, amelyet Jeff Bezos, az Amazon alapítója alapított 2000-ben, nem tette közzé a teljes jegyárakat, de a hely biztosításához 150 000 dolláros előleg szükséges, ami alatt hangsúlyozza ezen korai repülések exkluzivitását. A cég a szuborbitális turizmus mellett hosszú távú űrinfrastruktúra fejlesztésén is dolgozik, beleértve újrahasználható rakétákat és holdi landoló rendszereket. A New Shepard rakéta úgy van tervezve, hogy teljesen újrahasználható legyen, a hajtóműje minden repülés után visszatér a kilövőpadra, csökkentve ezzel az összköltségeket. Az Egyesült Államok törvényei szerint az űrhajósoknak átfogó képzéseket kell teljesíteniük, és a Blue Origin szerint a New Shepard utasainak két napos képzésen kell részt venniük, amely a fizikai állapotra, vészhelyzeti protokollokra és a súlytalansággal kapcsolatos biztonsági intézkedésekre összpontosít.

A űrturizmus növekedése kritikákat váltott ki, miszerint túlságosan exkluzív és környezetkárosító. A támogatók érvelnek amellett, hogy a magáncégek gyorsítják az innovációt és elérhetőbbé teszik az űrt. Brian Cox professzor a BBC-nek 2024-ben azt mondta: „Civilizációnknak szüksége van arra, hogy túllépjen a bolygónkon, sok okból.” A NASA és a kereskedelmi cégek közötti együttműködést pozitív lépésnek tartja. A rakéták motorjának kibocsátása olyan gázokat és részecské

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvg8e5gq8ljo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük