Gazdaság,  Hírek

USA és Kína készen áll a tárgyalásokra a vámtarifákról – ki enged előbb?

A hétvégén Svájcban kezdődnek meg az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi tárgyalások, amelyek jelentős hatással lehetnek a globális gazdasági helyzetre. A két ország közötti kapcsolatok az utóbbi időszakban feszültté váltak, mivel Donald Trump amerikai elnök áprilisban 145%-os vámot vetett ki a kínai termékekre, amire Kína 125%-os válaszvámot alkalmazott. Ez a kereskedelmi háború a két ország közötti kereskedelmi forgalom drámai csökkenéséhez vezetett, és mindkét fél számára komoly gazdasági következményekkel jár.

A BBC elemzői, Bernd Debusmann és Tessa Wong, úgy vélik, hogy a tárgyalások kulcskérdése a vámok kérdése lesz. A kérdés, hogy vajon ki fog először engedni a vámok terén, hiszen mindkét fél ragaszkodik a saját érdekeihez. Az Egyesült Államok eddigi lépései azt mutatják, hogy Trump elnök célja a kereskedelmi hiány csökkentése, míg Kína védelmezi saját gazdasági érdekeit és próbálja megőrizni a nemzetközi piacon betöltött szerepét.

A kereskedelmi tárgyalások nem csupán a két ország, hanem a globális gazdaság számára is mérföldkövet jelenthetnek. Az Egyesült Államok és Kína gazdasági kapcsolatai alapvetően határozzák meg a világpiacok stabilitását, így a tárgyalások kimenetele széleskörű hatással lehet más országokra is. Az EU vezetője, Ursula von der Leyen, máris figyelmeztetett arra, hogy egy esetleges megállapodás hiányában az EU is ellenszankciókat fog bevezetni az amerikai vámokkal szemben. A kereskedelmi feszültségek növekedése nemcsak a két hatalom között, hanem globálisan is aggodalmakat kelt.

Emellett a helyzetet bonyolítja, hogy az Egyesült Államok kormányának nemrégiben történt adminisztratív hibája miatt deportáltak egy Maryland állambeli lakost, aki orosz-amerikai állampolgár volt. Őt végül egy fogolycserén keresztül szabadították ki Moszkva és Washington között. Ezek az események tovább növelhetik a feszültséget a két ország között, és megnehezíthetik a kereskedelmi tárgyalások eredményességét.

A tárgyalások előtt a kormányok közötti kommunikáció és a diplomáciai lépések kulcsszerepet játszanak. Az Egyesült Államok elnöke már korábban is hangsúlyozta, hogy a kereskedelmi kapcsolatokat új alapokra kell helyezni, és bírálta az Európai Uniót, amiért szerinte nem bánik méltányosan az Egyesült Államokkal. Trump kijelentette, hogy az Egyesült Államok kereskedelmi mérlege Írországgal is „óriási” problémát jelent, ami további feszültségeket szülhet.

A kereskedelmi háború következményei már most is érezhetők, hiszen a két ország közötti kereskedelmi forgalom csökkent, és a globális ellátási láncok is zavarba kerültek. A BBC riportja szerint a vállalatok, amelyek a világ legrégebbi import-export vásárán vesznek részt, máris érzékelik a helyzet hatásait, és sokan próbálnak alkalmazkodni az új körülményekhez.

A kereskedelmi tárgyalások során a két félnek olyan megoldásokat kell találniuk, amelyek mindkettőjük számára elfogadhatók. A kérdés azonban az, hogy vajon képesek lesznek-e félretenni a politikai nézeteltéréseiket, és valóban együttműködni a jövő érdekében. A válasz már a hétvégén kiderülhet, amikor is a svájci tárgyalások megkezdődnek, és a világ figyelme a két nagyhatalom lépéseire irányul.

Forrás: https://www.bbc.com/news/videos/c86j6z25eejo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük