
Trump és Starmer bejelentik a vámcsökkentési megállapodást
A Downing Street legfrissebb nyilatkozata szerint Sir Keir Starmer miniszterelnök ma bejelentést fog tenni az Egyesült Államokkal kötött vámtarifa megállapodásról. A brit kormány szóvivője hangsúlyozta, hogy a miniszterelnök mindig az Egyesült Királyság nemzeti érdekeit tartja szem előtt, legyen szó a munkavállalókról, a vállalkozásokról vagy a családokról. Az Egyesült Királyság kormánya már régóta törekszik arra, hogy megállapodást kössön a vámtarifák csökkentéséről, mivel Donald Trump elnök tavaly áprilisban szinte az összes országra kivetett tarifákat.
Trump elnök a közelmúltban utalt a megállapodásra, amikor a közösségi médiában bejelentette, hogy egy „nagy kereskedelmi megállapodást” fog bejelenteni egy „nagyon tiszteletreméltó ország” részvételével. Az április 2-án bejelentett magas vámtarifák számos kereskedelmi partnerre vonatkoznak, de Trump később bejelentett egy 90 napos szünetet a tarifák bevezetésében. A világ kormányai azóta igyekeznek megállapodásokat kötni Washingtonnal, mielőtt a határidő lejár.
Az Egyesült Államok jelenleg egy 10%-os globális vámtarifát tart fenn, amely az Egyesült Királyságot is érinti, azonban a hosszú távú amerikai szövetséges nem volt alávetve a magasabb „megtérítési” tarifáknak. Az Egyesült Királyság emellett 25%-os importadót is fizet az acélra, alumíniumra és autókra vonatkozóan az Egyesült Államokból. Washington közel áll ahhoz, hogy kereskedelmi megállapodásokat kössön Indiával és Izraellel, ahogy arról a hírek beszámoltak. Az amerikai kormány emellett több más országgal, köztük Japánnal, Dél-Koreával és Vietnámmal is folytatja a tárgyalásokat.
Trump elnök célja, hogy az országok új megállapodásokat kössenek az Egyesült Államokkal, miközben próbálja radikálisan átalakítani a globális kereskedelmi rendszert. A héten az Egyesült Államok és Kína bejelentette, hogy a két ország vezető kereskedelmi tisztviselője tárgyalásokat kezdenek a világ két legnagyobb gazdaságát érintő viták de-eszkálására. A Kínai Népköztársaság miniszterelnök-helyettese, He Lifeng részt vesz a május 9. és 12. között Svájcban tartandó tárgyalásokon. Az Egyesült Államok részéről Scott Bessent pénzügyminiszter és Jamieson Greer kereskedelmi képviselő fogják képviselni az országot a megbeszéléseken.
Trump elnök hivatalba lépése óta új importadókat vezetett be a kínai termékekre, amelyek mértéke akár 145%-ra is rúghat. Peking viszont válaszul 125%-os vámokat vetett ki néhány amerikai termékre. Ez lesz az első magas szintű interakció a két ország között azóta, hogy Han Zheng, a kínai alelnök részt vett Trump beiktatási ünnepségén januárban. A globális kereskedelmi szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy a tárgyalások hónapokig eltarthatnak.
Egy másik fontos fejlemény, hogy az Egyesült Királyság és India a héten megállapodást kötött, amely megkönnyíti a brit cégek számára, hogy whisky-t, autókat és egyéb termékeket exportáljanak Indiába, miközben csökkenti az indiai ruházati és lábbeli exportok adóit. Ez a megállapodás jól mutatja, hogy az Egyesült Királyság kereskedelmi politikája aktív és dinamikus, és igyekszik új lehetőségeket találni a globális piacon, különösen a Brexit utáni időszakban.
A következő hetekben és hónapokban különösen figyelni kell a brit kormány lépéseire, hiszen a nemzetközi kereskedelem alakulása nemcsak a gazdaságra, hanem a mindennapi élet minden aspektusára hatással van. A vállalkozások és a családok számára is kulcsfontosságú, hogy a kormány megfelelő megállapodásokat kössön, amelyek elősegítik a gazdasági növekedést és a munkahelyek megőrzését. Az Egyesült Államokkal való kereskedelmi kapcsolatok javítása érdekében tett lépések tehát nemcsak politikai, hanem gazdasági szempontból is rendkívül fontosak.

