
A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a színről – most még inkább a föld alá húzódik
A Just Stop Oil (JSO) aktivistái újra előveszik transzparenseiket, felfrissítik híres narancssárga mellényeiket, és feltöltik hangosbemondóikat – ezt a rutint már számos alkalommal végigcsinálták az elmúlt három év során. Ez alatt az idő alatt különböző akciókat szerveztek, amelyek közé tartozott levesek dobálása, kukoricakeményítő festék spriccelése és utak blokkolása – nem is kevés útét. Ezen cselekedetek miatt a JSO a legnagyobb megvetésnek örvendő kampánycsoportok közé került az Egyesült Királyságban. Szombaton több száz aktivista gyűlik össze London központjában, azonban ez az összejövetel jelentősen eltér a korábbiaktól. Először is, a rendezvény létezése nem titok. Másodszor, valószínűleg nem fogják tapasztalni azt a tömeges zavarást, ami korábban jellemezte akcióikat. Valójában ez lesz az utolsó demonstrációjuk. A JSO tagjai maguk is úgy fogalmaznak, hogy „felakasztják a hi-viz mellényeket”, ezzel lezárva a civil engedetlenségi kampányukat. A csoport hivatalos álláspontja szerint már megnyerték harcukat, hiszen követelésük, miszerint új olaj- és gázlicencek ne legyenek, most már kormányzati politika. Ugyanakkor a JSO tagjai titokban elismerik, hogy a zavaró tüntetések ellen bevezetett szigorú új hatósági jogkörök szinte lehetetlenné tették az olyan csoportok működését, mint az övék.
Sarah Lunnon, a JSO egyik alapítója, a szombati összejövetelt „örömteli ünneplésnek” nevezte. „Hihetetlen dolgokat tettünk együtt, nagyon sokat bíztunk egymásban” – mondta. Nemcsak a JSO tagjai ünnepelnek, hanem sokan mások is, akiknek a közlekedését zavaródták, vagy akiknek a művészet iránti szeretetét megzavarták a festmények elleni támadások. A rendőrség is örülni fog, mivel a JSO demonstrációi több ezer órányi rendőri munkát emésztettek fel, és milliókba kerültek. A Metropolitan rendőrség 2023-ban közölte, hogy a csoport akciói közel 20 millió fontba kerültek.
A JSO végét követően azonban számos kérdés merül fel, többek között, hogy valóban vége van-e a zavaró klímavédelmi tüntetéseknek az Egyesült Királyságban, vagy a föld alá kényszerített aktivisták új, még zavaróbb vagy kaotikusabb klímavédelmi akciókat indíthatnak el. A stratégiai szempontból is fontos kérdés, hogy a közvélemény, amely kifejezte aggodalmát a bolygó jövője miatt, miért vált elutasítóvá a JSO-val szemben. A JSO modellje kisméretű, elkötelezett aktivisták csoportjait foglalta magában, akik célzott akciókat hajtottak végre, hogy maximális zavart vagy közfelháborodást okozzanak. Az akcióknak azonban szigorú belső szabályai voltak. Az akcióknak erőszakmentesnek kellett lenniük, és az aktivistákat felelősségre kellett vonni – várniuk kellett a letartóztatásra. Olyan vezetők, mint Roger Hallam, aki eredetileg öt év börtönbüntetést kapott a M25-ös autópálya forgalmának megzavarására tett kísérlete miatt, számára a büntetés láthatósága kulcsfontosságú volt a nyilvánosság számára.
A rendőrség, a közszolgáltatások és a média által gerjesztett közfelháborodás hatására a hatóságok több hatalmat követeltek, hogy megakadályozzák az „öko-őrültek” és más demonstrálók tevékenységét. A legnagyobb változást a 2022-es Rendőrségi, Bűnügyi, Büntetőeljárási és Bírósági Törvény hozta, amely „szándékosan vagy gondatlanul közszolgáltatás zavarását” bűncselekménnyé nyilvánította. Ez a jogszabály lehetővé tette, hogy a hatóságok újabb jogi utakat találjanak a közszolgáltatások zavarására irányuló cselekmények megakadályozására. Az új jogszabályok értelmében még a zavaró akciók tervezése is súlyos börtönbüntetést vonhatott maga után.
Az elmúlt évben azonban egy új csoport, a Shut the System (STS) több bűncselekményt követett el a pénzügyi és biztosító cégek irodáin, ablakokat törtek be, festékekkel dobálták meg őket, és zárakat ragasztottak le. Az aktivisták azt állítják, hogy a jogi változások miatt a hagyományos, felelősségteljes tiltakozási formák már nem működnek. „Lehetetlen lenne hatékony kampányt folytatni, ha az emberek évekig börtönben maradnak egy-egy akció után” – mondta az egyik szervező. Az ilyen titkos akciók végrehajtásával a klímavédelmi aktivisták úgy érzik, hogy elkerülhetetlenül kényszerülnek a föld alá húzódásra.
A JSO tevékenysége és az azt követő jogi változások mélyen hatottak a klímavédelmi mozgalomra, és sokan átértékelték stratégiáikat. A jövőbeli akciók hatékonysága és az emberek bevonása kulcsszerepet játszik abban, hogy a klímaváltozás elleni küzdelem sikeres legyen. Az aktivisták többsége úgy véli, hogy az erőszakmentes és demokratikus módszerek, mint például a helyi közösségek támogatása, fontosabbak, mint valaha. A klímaváltozás elleni harc nem ér véget; a JSO hagyatéka valószínűleg új irányokat és formákat fog inspirálni a jövőben.

