Zelenszkij szerint Oroszország időt nyer a tűzszüneti tárgyalások akadályozásával
Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, nemrégiben éles kritikát fogalmazott meg Oroszországgal szemben, mondván, hogy Moszkva „időt próbál nyerni”, hogy folytathassa háborús tevékenységeit Ukrajnában. Ez a nyilatkozat egy nappal azután érkezett, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke azt állította, hogy előrelépés történt a tűzszüneti tárgyalások kapcsán, amelyeket Vlagyimir Putyinnal folytatott telefonbeszélgetése során. Zelenszkij a közösségi médiában hangsúlyozta, hogy ha Oroszország továbbra is irreális feltételeket támaszt és aláássa a haladást, akkor szigorú következményekre kell számítania. Az ukrán elnök kifejtette, hogy Kijev nyitott a tárgyalásokra.
A múlt hétfőn Zelenszkij és Putyin külön-külön beszélt Trump-pal, aki bejelentette, hogy a tűzszüneti tárgyalások „azonnal” megkezdődnek. Putyin azt mondta, hogy kész dolgozni egy „memorandumon a lehetséges jövőbeli békeszerződésről”, de a harcok 30 napos leállítására vonatkozó javaslatokat nem kommentálta. A Kreml kedden lesöpörte azokat a javaslatokat, miszerint a tárgyalások közel állnának a megvalósuláshoz, Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt nyilatkozta, hogy „nincsenek határidők, és nem is lehetnek”. Ezzel párhuzamosan Zelenszkij új diplomáciai körutat indított, hogy nyugati szövetségeseivel egyeztessen és megerősítse a támogatást. A finn elnökkel folytatott telefonbeszélgetés után Zelenszkij a közösségi médiában megosztotta, hogy Ukrajna partnerekkel dolgozik azon, hogy a Moszkvára gyakorolt nyomás „változásra kényszerítse a oroszokat”.
Közben az Európai Unió és az Egyesült Királyság bejelentette, hogy újabb szankciókat vezettek be Oroszország ellen. Az EU közel 200 új olajszállítmányt helyezett feketelistára, amelyek Oroszország „árnyékflottájához” tartoznak, és figyelmeztetett, hogy „súlyosabb válaszra” számíthat, ha Moszkva nem egyezik bele a tűzszünetbe. Az Egyesült Királyság további 18 tanker ellen is szankciókat vezetett be, a csomag részeként, amely az orosz katonai beszállítókra, az energiahordozókra és a pénzügyi intézményekre összpontosít. Ez a bejelentés a hétvégi rekord nagyságú dróntámadást követően érkezett, amelyet a kijevi tisztviselők a legnagyobbnak neveztek a nagyszabású invázió kezdete óta.
Hétfőn Trump jelezte, hogy nem kíván részt venni újabb szankciók bevezetésében Oroszország ellen, mondván, hogy ezek gátolhatják az utóbbi időszakban elért előrelépéseket. Eközben a harcok tovább folytatódtak a frontvonal mentén, Ukrajna 177 összecsapásról számolt be, és több mint 1000 orosz áldozatról tett említést 24 óra leforgása alatt. A keddi EU-miniszteri találkozó előtt Boris Pistorius német védelmi miniszter kijelentette, hogy Oroszország folyamatos támadásai „hangosabbak, mint a sokáig hallott üres szavak”. Hozzátette, hogy Putyin nyilvánvalóan időt játszik, és sajnálattal kell megállapítani, hogy nem igazán érdekli a béke.
Putyin eddig elutasította az Egyesült Államok és Ukrajna közös javaslatát egy 30 napos tűzszünetre, és a múlt héten visszautasította Zelenszkij meghívását, hogy találkozzanak Isztambulban. Trump felajánlotta, hogy részt venne a tárgyalásokon, ha Putyin is ott van, de az orosz vezető ezt is elutasította. A Kreml korábban már bejelentett ideiglenes tűzszüneteket, például május 8-11. között, hogy egybeessen a második világháborús győzelmi ünnepségekkel. Kijev azonban megtagadta a részvételt, hivatkozva a bizalmatlanságra, és azonnali, tartós tűzszünetet követelt. Az ünnepi tűzszünet során a harcok rövid időre alábbhagytak, de mindkét fél több száz jogsértéssel vádolta meg egymást. Az orosz-ukrán konfliktus 2022 februárjában kezdődött, amikor Moszkva nagyszabású inváziót indított Ukrajna ellen, és a helyzet továbbra is rendkívül feszült és instabil.

