Hírek,  Tech

Indiában áradás sújtja a technológiai központot az esőzések után

Bengaluru, India déli részén, amelyet gyakran India Szilícium-völgyeként emlegetnek, hatalmas esőzések következtében víz alá került. A hatóságok figyelmeztettek arra, hogy a jövő héten további, előmonzunális esőzések várhatóak, mivel ciklonális képződmények alakultak ki az Andamán-tengeren. A hétfői nap folyamán három ember, köztük egy 12 éves fiú életét vesztette az esőzésekkel összefüggésben bekövetkezett balesetek következtében. Bengaluru, amely a világ nagy technológiai cégeinek otthont ad, az esőzések miatt sok munkahelyen kérte az alkalmazottakat, hogy dolgozzanak otthonról, mivel az utak víz alatt álltak.

A város különböző részein hétfőn 100 mm csapadék hullott, ami rekordszámnak számít 2011 óta. CS Patil, a regionális időjárási hivatal igazgatója szerint ez „ritka” jelenség Bengaluru számára. Az intenzív esőzések nemcsak súlyos vízelvezetési problémákat okoztak, hanem a forgalmat is zavarba hozták, amely mindennapi életet megnehezítette. Az IT szektor egyik legnagyobb közlekedési folyosóján, a szoftvercég, az i-Zed kerítése hétfő reggel összeomlott, ami egy 35 éves nő halálát okozta. A közlekedők körében készült videók bemutatták, hogy sokan térdig érő vízben gázoltak, míg több autó is víz alatt állt az utcákon. A víz egyes házakba is befolyt a város különböző részein.

A hatóságok tájékoztatása szerint a városi önkormányzat 210 árvízveszélyes területet azonosított, ahol éjjel-nappal dolgoznak a helyzet javítása érdekében. „Nincs ok a bengaluruiak aggodalmára” – nyilatkozta DK Shivakumar, Karnataka állam miniszterelnök-helyettese. Ugyanakkor a hivatalos szervek a közösségi médiában kritikával találkoztak, mivel sokan panaszkodtak a város leromlott infrastruktúrájára és az elárasztott utakon tapasztalható helyzetre. „Nincs más város, amely a félelmet és tehetetlenséget idézné elő az esőzések idején, mint Bengaluru” – írta egy felhasználó az X platformon.

Annu Itty, aki nyolc éve él a városban, a BBC-nek elmondta, hogy a város infrastruktúrája különösen törékeny a monszun idején. „Ironikus módon éppen a frissen fejlesztett területek – amelyeket a virágzó technológiai szektor számára építettek – szenvednek a legrosszabbul az árvíztől” – mondta. Itty, aki közpolitikai területen dolgozik, úgy véli, hogy a „koherens várostervezés hiánya, amely tiszteletben tartja a környezeti korlátokat”, valamint a kormányzati felelősségvállalás hiánya miatt a bengalurui lakosoknak kell szembenézniük a következményekkel.

Karnataka, amelynek fővárosa Bengaluru, jelenleg a Kongresszus párt irányítása alatt áll. A helyi ellenzéki Bharatiya Janata Párt (BJP) vádolja a helyi kormányt, hogy nem képes kezelni az esőzésekkel kapcsolatos problémákat a városban és az államban, annak ellenére, hogy milliókat költöttek az infrastruktúrára. A BJP azonnali 10 milliárd rúpiás (117 millió dollár, 87,5 millió font) segélyoperációs forrást követelt. A állam kormánya azonban védekezett, mondván, hogy ezek régi problémák. „A mai problémák nem újak. Évek óta figyelmen kívül hagyták őket, különböző kormányok és közigazgatások alatt” – nyilatkozta Shivakumar.

Az árvíz az utóbbi években visszatérő jelenséggé vált Bengaluru területén. Szakértők részben a város tavainak és mocsárainak gyors beépítését, valamint a gyenge várostervezést okolják a válságért. Ananda Rao, az Információs Technológia Szövetség (AIT) elnöke, amely több mint 450 szoftvercéget képvisel, a BBC-nek elmondta, hogy az ilyen gyakori árvíz „kényelmetlenséget és nehézségeket” okozott a vállalkozások számára. „Bengaluru jelentős adókat fizet – mind egyéni, mind ingatlanadó formájában. Nincs visszatérítés ezért a befektetésért” – mondta, és arra kérte az állami kormányt, hogy dolgozzon ki hosszú távú megoldásokat a város infrastruktúrájának javítására.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c7800l27ynzo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük