
A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a színről, de most titkosabb módszerekkel folytatja harcát
A Just Stop Oil (JSO) aktivistái ismét előkeresték transzparenseiket, elővették a híres fluorescent narancssárga mellényeiket, és feltöltötték a hangszóróikat – egy olyan rutint, amelyet az elmúlt három év során már számos alkalommal megéltek. Az aktivisták különböző akciókat folytattak, beleértve a levesek dobálását, kukoricakeményítő festékkel való fújást és utak blokkolását. E tevékenységek során a JSO a legnagyobb megvetéssel illetett kampánycsoportok közé került az Egyesült Királyságban. Március végén azonban a JSO különleges eseményre készül London központjában, ahol várhatóan több száz aktivista gyűlik össze. Ez az esemény azonban minden korábbi megmozdulástól eltérő lesz, hiszen a csoport bejelentette, hogy ez lesz az utolsó demonstrációjuk.
A JSO hivatalos álláspontja szerint győzelmet arattak, mivel követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gáztársasági engedélyek, most már kormányzati politika. Ugyanakkor a csoport tagjai privát beszélgetések során elismerik, hogy a zavaró tüntetések ellen bevezetett szigorúbb rendőri intézkedések miatt szinte lehetetlenné vált a működésük. Sarah Lunnon, a JSO egyik alapítója, a szombati eseményt „örömteli ünneplésnek” nevezte, ahol a csoport tagjai közösen emlékeznek meg az eddigi eredményeikről.
A JSO tevékenységei nemcsak maguknak az aktivistáknak, hanem a közlekedésben érintett autósoknak, a művészetet ért támadások miatt felháborodott művészetkedvelőknek, valamint a sport- és színházrajongóknak is okoztak kellemetlenségeket. A rendőrség is fáradtságos hónapokat töltött a JSO demonstrációinak felügyeletével, ami jelentős költségeket rótt a költségvetésre; 2023-ban a londoni rendőrség azt állította, hogy a csoport tüntetései közel 20 millió fontjába kerültek.
A JSO megszűnése azonban komoly kérdéseket vet fel, például az, hogy valóban vége van-e a zavaró klímavédelmi akcióknak az Egyesült Királyságban, vagy a csoport alulmaradása új, még zavaróbb akciókat szülhet. A JSO modellje kicsi, elkötelezett aktivistákból álló csoportokra épült, akik célzott akciókat hajtottak végre a maximális zavar és nyilvános felháborodás kiváltása érdekében. Az akcióiknak azonban szigorú belső szabályai voltak, például a nem erőszakosság, és az aktivistáknak vállalniuk kellett a következményeket, azaz várniuk kellett a letartóztatásra.
A rendőrség, amely a közvélemény dühét és a negatív sajtóvisszhangot követően új hatalomra tett szert, azt követelte, hogy legyenek szigorúbb intézkedések a „zöld bolondok” megfékezésére. A legnagyobb változást a 2022-es Rendőrségi, Bűnügyi, Büntetési és Bírósági Törvény hozta, amely a „szándékos vagy gondatlan közrendezési zavarás” bűncselekménnyé nyilvánította. Ez a jogszabály számos, lazán meghatározott cselekedetet bűncselekménnyé tett, amelyek mostantól komoly következményekkel járhattak.
A következő évben a Közrendezési Törvény kibővítette a rendőrség hatáskörét a tüntetések kezelésére, új bűncselekményeket vezetett be, mint például a „zárakozás” tárgyakhoz, a súlyos zavarás alagútásás által, és a fontos infrastruktúrák megzavarása. A bíróságok is támogatták a rendőrség jogait, megakadályozva ezzel a tüntetők jogát, hogy törvényes mentséget kérjenek a cselekedeteikre. E fejlemények miatt a JSO tagjai úgy vélik, hogy új formái a zavaró tüntetéseknek fog megjelenni, amelyek nem feltétlenül tartanák be a korábbi szabályokat.
A JSO végének bejelentése sokakat arra késztetett, hogy átgondolják a klímavédelmi mozgalom jövőbeli stratégiáját, és sokan abban bíznak, hogy a jövőben a nem zavaró módszerek irányába kell elmozdulniuk. A Climate Majority Project nevű új kezdeményezés a helyi közösségek szélsőséges időjárásra adott válaszaira összpontosítva próbálja meg felépíteni a közösségi támogatást a klímaváltozás ellen. A cél az, hogy a politikai pártok versenyezzenek egymással a klímaváltozással kapcsolatos szavazatokért, ahelyett, hogy elkerülnék a témát.
A JSO tevékenységei és a klímavédelmi mozgalom jövője tehát nemcsak a közvélemény, hanem a politikai vezetők figyelmét is felkeltette. Az elkövetkező időszakban a mozgalomnak új utakat kell keresnie, hogy elérje céljait, és új formákat kell kialakítania a társadalmi aktivizmus számára.

