
Bill Gates 2045-re a vagyonának többségét jótékony célra adja át
Bill Gates, a Microsoft alapítója, bejelentette, hogy a következő húsz évben a hatalmas vagyonának 99%-át szeretné jótékony célokra adományozni. Gates a blogbejegyzésében kifejtette, hogy a Gates Alapítványon keresztül fogja felgyorsítani adományozási tevékenységét, és tervei szerint az alapítvány működését 2045-re befejezi. „Az emberek sok mindent fognak mondani rólam, amikor meghalok, de eltökéltem, hogy ‘gazdagon halt meg’ nem lesz az egyik” – írta. A 69 éves üzletember már eddig is 100 milliárd dollárt (kb. 75 milliárd font) adományozott egészségügyi és fejlesztési projektekre, és várakozásai szerint a következő két évtizedben további 200 milliárd dollárt fog költeni, a piaci körülmények és az infláció függvényében.
Gates a blogjában hivatkozott Andrew Carnegie 1889-es esszéjére, amely a „Gazdagság evangéliuma” címet viseli, és amely szerint a gazdag emberek kötelesek visszaadni a közösségnek a vagyonukat. Carnegie szavait idézve Gates megjegyezte, hogy „az ember, aki így gazdagon hal meg, szégyenben hal meg.” Ez az új elköteleződés a jótékony adományozás felgyorsítását jelenti, hiszen korábban Gates és volt felesége, Melinda, azt tervezték, hogy a Gates Alapítvány még évtizedekig működni fog a haláluk után. A BBC Newshour műsorában Gates elmondta, hogy a következő húsz évben más gazdag emberek is fognak létezni, akik jobban tudják kezelni a jövő kihívásait. „Ez igazából a sürgősségről szól” – tette hozzá, hangsúlyozva, hogy nem célja a folyamatos működés, hanem az, hogy olyan mértékben költhessenek, ami összhangban van az értékeivel.
Bár Gates a vagyonának jelentős részét jótékony célokra kívánja fordítani, a Bloomberg adatai szerint így is milliárdos maradhat, hiszen jelenlegi nettó vagyona 108 milliárd dollár, és a jövőbeli tervei szerint egy kézzel rajzolt nyíl mutat a közel nullához 2045-re. Gates említette, hogy az alapítvány a vagyonából fogja finanszírozni a 200 milliárd dolláros adományozást. A Microsoftot 1975-ben alapította Paul Allennel, és a cég mára domináló szereplővé vált a számítógépes szoftverek és más technológiai iparágak terén. Gates az utóbbi évtizedekben fokozatosan visszavonult a cégtől, 2000-ben lemondott vezérigazgatói posztjáról, majd 2014-ben elnökségéről is.
Gates adományozási szándékát a híres befektető, Warren Buffett és más jótékonykodók inspirálták, azonban a kritikák szerint Gates alapítványa adományozási státuszát adóelkerülésre használja, és túlzott befolyással bír a globális egészségügyi rendszeren. A blogjában három fő célt tűzött ki az alapítvány számára: a megelőzhető betegségek megszüntetését, amelyek anyákat és gyermekeket ölnek meg; a fertőző betegségek, például a malária és a kanyaró eltüntetését; valamint a szegénység csökkentését több százmillió ember számára.
Gates kritikát fogalmazott meg az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Franciaország irányába, amiért csökkentették külföldi segélyeik költségvetését. „Nem világos, hogy a világ leggazdagabb országai továbbra is kiállnak-e a legszegényebb emberek mellett” – olvasható a blogjában. „De egy dolog biztos: a Gates Alapítvány minden munkájában támogatni fogja azokat az erőfeszítéseket, amelyek célja, hogy az emberek és országok kiemelkedjenek a szegénységből.” A BBC Newshour interjújában Gates kifejezetten bírálta Elon Muskot, amiért a tech milliárdos a kormányzati kiadások csökkentésével gyerekek életét veszélyeztette. „Ezek a megszorítások nemcsak gyerekeket ölnek meg, hanem milliókat” – tette hozzá.
Gates a beszélgetés során megemlítette egy kórház elmaradt támogatását is, amely Moçambikban található, és amelyet Donald Trump tévesen „Hamasz számára” nyújtott támogatásként említett. Musk később elismerte, hogy a megjegyzése téves volt, de a költségcsökkentés folytatódott. „Csalódott vagyok, hogy [Musk] hirtelen megszorításokat hozott, és ezeket méltánytalanul jellemezte, beleértve azt is, hogy pénzt költöttek Gázában, miközben valójában az a pénz a HIV-fertőzés megelőzésére ment volna az anyák és csecsemők között” – mondta Gates. A BBC megkereste Muskot is, hogy reagáljon a vádakra.

