Gazdaság,  Hírek

Kína nyerhet az India-Pakisztán konfliktusban?

A hónap elején négy napig tartó konfliktus robbant ki India és Pakisztán között, amely végül tűzszünettel zárult, mindkét fél győzelmet hirdetett. Azonban úgy tűnik, hogy Kína védelmi ipara is váratlan nyertesévé vált az eseményeknek. A legújabb összecsapás május 7-én indult, amikor India támadásokat indított, amelyeket „terrorista infrastruktúra” ellen irányult, válaszul a Pahalgamban április 22-én elkövetett brutális merényletre, amely során 26 embert, többségében turistát öltek meg militánsok. A tragédia a festői szépségű, India által ellenőrzött Kasmír völgyében történt, ahol sok áldozat családja és felesége szeme láttára vesztette életét. Delhi Islamabadot vádolta az áldozatokhoz vezető militáns csoportok támogatásával, amire Pakisztán határozottan reagált, tagadva a vádakat.

India válaszlépése, amelyet Sindoor Hadműveletnek neveztek, katonai manővereket indított mindkét fél részéről, beleértve drónokat, rakétákat és vadászgépeket. India francia és orosz gyártmányú repülőgépeket használt, míg Pakisztán a Kínával közösen gyártott J-10 és J-17 típusú gépeit vetette be. Mindkét fél állította, hogy a repülőgépek nem lépték át a határt, és távolról lőttek egymásra rakétákkal. Pakisztán azt állította, hogy legalább hat indiai repülőgépet, köztük a francia gyártmányú Rafale vadászgépeket is lelőtték. Delhi azonban nem reagált ezekre a kijelentésekre, sőt, az indiai légierő egy magas rangú tisztje, AK Bharti légimarsall a kérdésre válaszolva megjegyezte, hogy a veszteségek a harc részei, és nem kívánt részletezni a pakisztáni állításokat.

India közölte, hogy legalább „100 terroristát” öltek meg a betiltott Lashkar-e-Taiba és Jaish-e-Mohammed csoportok központjainak célzott támadásával Pakisztán területén. A légi összecsapás pontos részletei azonban még mindig nem állnak rendelkezésre, és több sajtóorgánum is beszámolt repülőgép-balesetekről a Pundzsáb államban és India által ellenőrzött Kasmírban, de az indiai kormány nem reagált ezekre a hírekre. Az amerikai tisztviselőkre hivatkozó Reuters jelentés szerint Pakisztán valószínűleg a kínai gyártmányú J-10 típusú gépeit használta az indiai vadászgépek elleni légiharc során.

Különösen érdekes, hogy Pakisztán győzelmét a kínai fegyverrendszerekre támaszkodva értékelték, ami a szakértők szerint Kína védelmi iparának fellendülését hozhatja magával. Zhou Bo, a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg nyugalmazott ezredese úgy nyilatkozott, hogy az összecsapás „nagy reklám volt a kínai fegyveripar számára”. A pekingi elemző hangsúlyozta, hogy Kínának eddig nem volt lehetősége a harci helyzetek tesztelésére, és az események alapján nyilvánvaló, hogy a kínai fegyverrendszerek egyre versenyképesebbek.

A kínai Avic Chengdu Aircraft cég részvényei akár 40%-kal is megugrottak a J-10 teljesítményének hírére. Más szakértők viszont túl korainak tartják a kínai fegyverrendszerek fölényének kijelentését. Walter Ladwig professzor a londoni King’s College-tól rámutatott, hogy még nem egyértelmű, hogy a kínai vadászgépek valóban felülmúlták-e az indiai légierő gépeit, különösen a Rafalékat. Szakértők szerint az indiai pilótáknak utasítást adtak arra, hogy repüljenek, annak ellenére, hogy a pakisztáni légvédelem már készen állt a válaszcsapásra.

A konfliktus során India egy sor célpontot támadott meg Pakisztán területén, és bár Pakisztán állította, hogy légitámadásokat indított indiai bázisok ellen, Delhi ezt cáfolta. Az események végül nemcsak India és Pakisztán, hanem a globális fegyverkereskedelem szempontjából is figyelemre méltó következményekkel járhatnak. Kína számára Pakisztán stratégiai és gazdasági szövetséges, hiszen több mint 50 milliárd dollárt fektet be Pakisztán infrastrukturális fejlesztésébe a Kína-Pakisztán Gazdasági Folyosó keretében. Az események kimenetele azt is jelezheti, hogy Kína fegyverrendszerei gyorsan felzárkóznak a nyugati technológiákhoz, ezt pedig India számára ébresztőként lehet értelmezni.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c1w3dln352vo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük