Hírek,  Magazin

Szakértők vitatják a dire wolf újbóli megjelenéséről szóló állítást

A Time Magazin legfrissebb számának címlapján egy gyönyörű, hófehér farkas látható, amelyhez egy figyelemfelkeltő cím társul, amely a dire farkas visszatéréséről számol be. Ez a faj már kihalt, de leghíresebb szerepét a Trónok harca című sorozatban játszotta, bár valójában több mint 10 000 évvel ezelőtt élt, amikor az amerikai kontinensen vándorolt. A hírek mögött a Colossal Biosciences nevű vállalat áll, amely bejelentette, hogy „ügyes genetikai mérnökséggel és ősi DNS-sel” sikerült három dire farkaskölyköt kitenyésztenie, ezzel „visszahozva” ezt a fajt.

Bár a fiatal farkasok – Romulus, Remus és Khaleesi – lenyűgöző technológiai áttörést képviselnek, független szakértők szerint ezek valójában nem igazi dire farkasok. Philip Seddon, az Új-Zélandi Otago Egyetem zoológusa elmagyarázta, hogy az állatok „genetikailag módosított szürke farkasok”. A Colossal emellett hasonló élvonalbeli genetikai technikák alkalmazását is hirdette, hogy visszahozhassák a kihalt állatokat, például a gyapjas mamutot és a tasmán tigrist.

A szakértők azonban fontos biológiai különbségekre hívták fel a figyelmet a Time címlapján látható farkas és a jégkorszakban élt dire farkas között. Nic Rawlence paleogenetikus, szintén az Otago Egyetem munkatársa, elmondta, hogy a fosszíliákból kinyert ősi dire farkas DNS túl degradált és sérült ahhoz, hogy biológiailag másolható vagy klónozható legyen. „Az ősi DNS olyan, mint amikor friss DNS-t teszünk egy 500 fokos sütőbe egy éjszakára,” mondta Rawlence a BBC Newsnak. „Töredezetté válik – mint a darabkák és a por. Újra lehet építeni, de nem elég jó ahhoz, hogy másra használható legyen.”

A dire farkasok „de-extinkciós” csapata ehelyett új szintetikus biológiai technológiát használt – az ősi DNS segítségével azonosították azokat a kulcsfontosságú kódokat, amelyeket be tudtak szerkeszteni egy élő állat biológiai tervrajzába, jelen esetben egy szürke farkaséba. „Tehát amit a Colossal létrehozott, az egy szürke farkas, de van néhány dire farkas-szerű jellemzője, mint például a nagyobb koponya és a fehér szőr,” mondta Rawlence. „Ez egy hibrid.”

Beth Shapiro, a Colossal Biosciences biológusa azt nyilatkozta, hogy ez az eredmény valóban a de-extinkciót képviseli, amelyet úgy írt le, mint a hasonló jellemzőkkel rendelkező állatok újbóli létrehozását. „A szürke farkas a legközelebbi élő rokon a dire farkashoz – genetikailag nagyon hasonlóak – így a dire farkas jellemzőihez vezető DNS szekvenciákra céloztunk, majd módosítottuk a szürke farkas sejtjeit… aztán klónoztuk ezeket a sejteket, és létrehoztuk a dire farkasainkat.”

Rawlence azonban megjegyezte, hogy a dire farkasok és a szürke farkasok körülbelül 2,5 és 6 millió évvel ezelőtt váltak el egymástól. „Ez teljesen más nemzetségbe tartozik, mint a szürke farkasok,” mondta. „A Colossal összehasonlította a dire farkas és a szürke farkas genómját, és körülbelül 19 000 gén közül 20 változtatást azonosítottak 14 génben, amelyek dire farkasra jellemző tulajdonságokat adtak nekik.”

A módosított embriókat házi kutyák szülőanyákba ültették be. A Time cikkében szereplő információk szerint mindhárom farkas tervezett császármetszéssel született, hogy minimalizálják a szövődmények kockázatát. A Colossal, amelyet januárban 10 milliárd dollárra értékeltek, egy titkos helyszínen, egy 2000 hektáros magánlétesítményben tartja a farkasokat. A kölykök egyértelműen megfelelnek sok ember dire farkasokról alkotott képének, és a történet világszerte figyelmet keltett.

De miért fontos ez a tudományos megkülönböztetés? „Mert a kihalás még mindig végleges,” mondta Rawlence a BBC Newsnak. „Ha nincs kihalás, hogyan tanulhatunk a hibáinkból? Az a kérdés, hogy most az üzenet az, hogy elmehetünk és tönkretehetjük a környezetet, és az állatok kihalhatnak, de visszahozhatjuk őket?” A gondozók remélnek egy jobb kimenetet az aggódó szülők számára, akik tavaly elveszítettek egy kölyköt. A hódok körülbelül 400 évvel ezelőtt tűntek el Nagy-Britanniából, miután vadászat következtében kihaltak. Az Amur leopárdok párját fokozatosan bevezették egymáshoz. Ahogy sokan a vidéki tájra indulnak a hosszú hétvégén, itt van néhány ajánlás, hogy hová érdemes menni. A pamutcsúcsú tamarinok a világ egyik legritkább főemlősei közé tartoznak, kevesebb mint 2000 példány található a vadonban.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4g9ejy3gdvo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük