
Trump 80%-os vámot javasol Kínára a kereskedelmi tárgyalások előtt
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, nemrégiben javasolta a vámok csökkentését a Kínából érkező termékekre, amellyel jelezte érdeklődését a kereskedelmi háború enyhítése iránt a világ két legnagyobb gazdasága között. Pénteken a közösségi médiában azt írta: „A 80%-os vám Kínából helyénvalónak tűnik.” A bejegyzését a két ország közötti kereskedelmi tárgyalások előestéjén tette, amelyek Svájcban zajlanak. Kína külügyminiszter-helyettese, Hua Chunying is magabiztosan nyilatkozott a találkozók előtt, kijelentve, hogy Peking „teljes bizalommal” van a kereskedelmi ügyek kezelésében az Egyesült Államokkal szemben.
Áprilisi adatok szerint Trump már 145%-os importvámokat vetett ki a Kínából érkező termékekre, ami váratlan reakciókat váltott ki a pénzügyi piacokon, és jelentős mértékben csökkentette a két ország közötti kereskedelmet. Az áprilisi hivatalos statisztikák alapján Kína exportja az Egyesült Államok felé több mint 20%-kal esett vissza az előző évhez képest, míg összes exportja várakozáson felüli, 8,1%-os növekedést mutatott. Dan Wang, a politikai kockázatokkal foglalkozó Eurasia Group szakértője a BBC-nek elmondta, hogy a washingtoni és pekingi tisztviselők egyre növekvő gazdasági nyomás alatt állnak. „Az utóbbi időben érkező jelzések mindkét oldalról azt sugallják, hogy egy tranzakcionális enyhítés napirenden van” – tette hozzá.
A tárgyalások bejelentése, amelyek korai lépésként tekinthetők a feszültségek csökkentésére, üdvözölve lett. Elemzők azonban figyelmeztettek, hogy ez csak a valószínűleg hosszú folyamat kezdetét jelenti. Stephen Olson, egy korábbi amerikai kereskedelmi tárgyaló úgy vélekedett, hogy „az Egyesült Államok és Kína közötti rendszerszintű feszültségek nem fognak hamarosan megoldódni.” Hozzátette, hogy a találkozó eredményeként várható vámcsökkentések „valószínűleg csekélyek” lesznek.
A kezdeti tárgyalásokat Scott Bessent, az Egyesült Államok pénzügyminisztere, és He Lifeng, Kína miniszterelnök-helyettese vezeti. Olson véleménye szerint mindannyian tisztában vannak azzal, hogy bármilyen végső megállapodáshoz mindkét elnök aktív részvétele szükséges. Egy másik kereskedelmi szakértő azt hangsúlyozta, hogy még ha Trump új vámjait eltörlik is, a két ország között még mindig jelentős problémákat kell megoldani. „A reális cél valószínűleg legfeljebb egy visszavonulás a rendkívül magas kétoldalú vámoktól, de ez még mindig magas vámkorlátokat és különböző egyéb korlátozásokat hagy maga után” – nyilatkozta az IMF korábbi Kína-igazgatója, Eswar Prasad.
Trump pénteken a közösségi médiában felszólította Kínát, hogy „nyissa meg a piacát” az Egyesült Államok előtt. Kijelentette, hogy a vámcsökkentés mértéke „Scott Bessentől függ.” Csütörtöki korábbi megjegyzéseiben elmondta, hogy „nagyon barátságos” találkozóra számít. A Kína és az Egyesült Államok közötti tárgyalások mindössze két nappal azután zajlanak, hogy az Egyesült Királyság volt az első ország, amely vámmegállapodást kötött a Trump-adminisztrációval. Az Egyesült Államok beleegyezett a brit autók egy csoportjára vonatkozó importvámok csökkentésébe, valamint egyes acél- és alumíniumtermékek vámmentes behozatalába, cserébe új hozzáférést kapott az amerikai marhahúshoz és más exportokhoz.
A világ országaiban egyre több kormány próbál hasonló megállapodásokat kötni, mielőtt a következő hónapban érvénybe lépnek a meredek amerikai importvámok. Trump áprilisban bejelentette, hogy „reverzibilis vámokat” vezet be számos országra, de röviddel ezután 90 napra felfüggesztette azokat, hogy lehetőséget adjon a kormányoknak a tárgyalásokra. Az Egyesült Államokban működő vállalkozások is figyelemmel kísérik a svájci eseményeket. A Wild Rye, egy idahoi női kültéri ruházati cég, amelynek gyártóállomásai Kínában találhatók, súlyosan érintett a vámok miatt. A termékek szállítási költségei jelentősen megugrottak, ahogy a cég vezérigazgatója, Cassie Abel a BBC Today című műsorának elmondta. „Van egy 700 000 dolláros megrendelésünk, amely most 1,2 millió fontnyi vámot jelent, míg korábban 200 000 font volt” – tette hozzá. Abel azt is megemlítette, hogy most a vállalkozása egyes részeinek eladását fontolgatja, hogy készpénzt szerezzen.

