Gazdaság,  Hírek

Trump hátat fordított az amerikai gazdaság alapjainak – következményekkel kell szembenéznie

Donald Trump elnök legújabb intézkedései ismét nagy port kavartak az Egyesült Államokban és világszerte. Az elnök nemcsak a migráció ellen emelt falakat, hanem egy újfajta kereskedelmi védőfalat is létrehozott, amely a munkalehetőségek és a munkahelyek védelmét célozza. Ennek érdekében Trump legalább 10%-os vámokat vezetett be szinte minden termékre, amely az Egyesült Államokba érkezik. Ezzel a lépéssel az elnök a 20. század első felére, a protekcionizmus korába visszautalva próbálja megvédeni az amerikai gazdaságot.

A bejelentett vámok nem csupán egy újabb kereskedelmi háború kezdetét jelentik, hanem egyértelműen mutatják, hogy az Egyesült Államok, mint a világ vezető hatalma, hátat fordít a globalizációnak, amelynek korábban egyik legnagyobb támogatója volt. Az elnök Trump bejelentésében gyakran hivatkozott 1913-ra, amikor az Egyesült Államok jelentősen csökkentette a vámokat, és bevezette a szövetségi jövedelemadót. E korábbi protekcionista politikát Alexander Hamilton, az Egyesült Államok első pénzügyminisztere alapozta meg.

A Fehér Ház tájékoztatása szerint a vámok kiszabása a kereskedelmi hiányok és a kereskedelmi többletek arányának figyelembevételével történik. Az elnöki hivatal állítása szerint a kereskedelmi hiány, amit az Egyesült Államok a más országokkal folytatott kereskedelem során szenved el, a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok következménye. Ebből az álláspontból nézve a vámok bevezetése nem csupán gazdasági lépés, hanem egyfajta politikai nyomásgyakorlás is a kereskedelmi partnerországokra, hogy azok csökkentsék a kereskedelmi többletüket az Egyesült Államokkal szemben.

A vámok kiszabása nemcsak a globális kereskedelmi rendszerre gyakorolhat hatást, hanem a nemzetközi politikai kapcsolatokra is. Az elnök politikája sok kritikát váltott ki, miszerint a kereskedelmi háború következményeként az amerikai fogyasztók is rosszul járhatnak, mivel a megnövekedett vámok miatt az importált termékek ára emelkedni fog. A Fehér Ház érvelése szerint a cél az amerikai munkahelyek megvédése, de ezzel együtt a globális gazdaság átalakulása is várható, amely különböző szövetségeket és kereskedelmi kapcsolatok átalakulását hozhatja magával.

A kereskedelmi háború következményeként a befektetők is tükrözték aggodalmukat, a részvénypiacok jelentős zuhanása figyelhető meg az Egyesült Államokban. Az infláció növekedése és a gazdasági növekedés lelassulása is aggasztó jelek, amelyek a kereskedelmi politikai döntések közvetlen következményei. Ezen kívül, Trump elnök politikája megkérdőjelezheti az amerikai gazdaság stabilitását, amely eddig a globalizáción és a szabadkereskedelmi megállapodásokon alapult.

Az elnök retorikája a múlt évszázad protekcionista politikájára emlékeztet, amely egyesek szerint nemcsak a gazdasági, hanem a társadalmi feszültségeket is fokozhatja. A munkahelyek visszaáramlásának ígérete sokak számára vonzó, de kérdéses, hogy valóban képes lesz-e Trump elnök teljesíteni ezt az ígéretet, miközben a globális kereskedelmi viszonyok folyamatosan változnak.

Az Egyesült Államok gazdasági ereje és a nemzetközi kapcsolatok bonyolultsága miatt a világ többi része is figyelemmel kíséri az eseményeket, és mindenki próbálja érteni, hogy miként befolyásolja ez a lépés a nemzetközi kereskedelmet és a jövőbeni gazdasági együttműködéseket. A kereskedelmi háború következményei nemcsak az Egyesült Államokat érinthetik, hanem a globális gazdaságra is jelentős hatással lehetnek, új kihívásokat és lehetőségeket teremtve a világ különböző régióiban.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp34nkj1kv2o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük