
Ukrán hatóságok letartóztattak két embert egy állítólagos magyar kémkedési ügyben
Ukrajna bejelentette, hogy felfedezett egy kémhálózatot, amelyet a magyar állam működtetett, és amelynek célja Ukrajna védelmi rendszereinek feltérképezése volt a két ország határán. Az ukrán biztonsági szolgálat, az SBU, közölte, hogy letartóztattak két feltételezett magyar kémét, akiket azzal vádolnak, hogy információkat gyűjtöttek az ukrán védelmi állásokról. Az SBU nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy „Ukrajna történetében először tárták fel a magyar katonai hírszerzés kémhálózatát, amely kémkedési tevékenységeket folytatott államunk kárára.”
A magyar külügyminiszter, Peter Szijjarto, a vádakat „propagandának” minősítette, és óvatosságra intett, amíg hivatalos információkat nem kapnak az ügyről. A magyar ATV televíziós csatornának adott interjújában kifejtette, hogy „Ukrajnában gyakran alkalmaznak anti-magyar propagandát, amely gyakran valótlan tényeken alapul.” Noha nem tagadta meg közvetlenül a vádakat, később bejelentette, hogy két ukrán diplomatát kiutasítottak Budapestről.
Magyarország, amely az Európai Unió és a NATO tagja, mindkettő Ukrajna szilárd szövetségese, azonban Viktor Orbán, a miniszterelnök, az orosz invázió óta többször is Oroszország mellett foglalt állást. Az állítólagos kémhálózatot a magyar katonai hírszerzés alapította, célja pedig az volt, hogy adatokat gyűjtsenek a légvédelmi rendszerek elhelyezkedéséről és számáról, valamint a törvényhozó szerv munkatársairól és járműveikről a nyugati Kárpátalján. Ez a terület 137 kilométeres határral osztozik Magyarországgal. A kémek emellett a helyi lakosság közérzetét is figyelték, hogy előre jelezzék reakciójukat egy esetleges magyar incursion esetén.
Az SBU nem tette világossá, hogy az állítólagos kémkedés Oroszország javára történt volna. Az őrizetbe vett férfi és nő, akiket „árulóknak” neveztek, korábban az ukrán hadsereg tagjai voltak, és állítólag egy magyar hírszerző tiszt felügyelete alatt álltak. Az SBU közölte, hogy a férfi átlépte a határt Magyarországra, hogy jelentést tegyen a felügyelőjének, cserébe pénzt és kommunikációs eszközt kapva. Az SBU nem részletezte, hogyan bukkantak rá a feltételezett hálózatra. A hírek szerint a gyanúsítottakat otthonaikban tartóztatták le, ahol telefonokat és egyéb bizonyítékokat foglaltak le, amelyek arra utaltak, hogy kémkedésre adtak utasítást. A letartóztatottakat hazaárulással vádolják, és akár életfogytiglani börtönbüntetés is várhat rájuk.
A magyar-ukrán kapcsolatok feszültek az orosz invázió kezdete óta, amely több mint három éve zajlik. Orbán többször megpróbálta megakadályozni az EU-s segítségcsomagokat Ukrajna számára, ellenállt az orosz olaj- és gázszankcióknak, valamint kifejezte ellenállását Ukrajna EU-tagságával szemben. Magyarország a NATO tagja 1999 óta, de Orbán hatalomra jutása óta a politikai irányvonal gyakran ellentétben áll a nyugati álláspontokkal. Orbán kormánya a legkevésbé hajlandó elhatárolódni Oroszországtól a háború következtében.
Bár ezek a letartóztatások és az állítólagos kémhálózat viszonylag kisebb eseményeknek tűnhetnek, a helyzet komolyságát fokozza, hogy Ukrajna határa Magyarországgal távol van a harci vonalaktól. Az orosz csapatok a déli és északi területeken harcolnak, ahol körülbelül 20% -át ellenőrzik Ukrajna területének. Az oroszok, akik rakétákat és drónokat használnak Ukrajna különböző részeinek célba vételére, valószínűleg érdeklődnek a katonai eszközök elhelyezkedése iránt.
Sir Ben Wallace, az Egyesült Királyság korábbi védelmi minisztere a BBC rádióban nyilatkozva megjegyezte, hogy ez nem az első alkalom, hogy Ukrajna Magyarországot szubverzív tevékenységgel vádolja. Hozzátette, hogy a mostani célpontok katonai jellege miatt a helyzet sokkal komolyabb. Kérdést intézett azzal kapcsolatban, hogy ki lenne a végső címzettje annak az információnak, amelyet a feltételezett kémkedés során gyűjtöttek Ukrajna területén. „Ami Putyint a legjobban aggaszt, az a NATO értékei,” mondta. „Ha ezeket az értékeket fenyegetik vagy aláássák, akkor komoly beszélgetésre van szükség a NATO keretein belül az olyan tagokról, akik így viselkednek.”
A SBU bejelentése egybeesett azzal, hogy Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke Moszkvában részt vett Putyin győzelmi parádéján, amely a második világháborúban a náci Németország felett aratott győzelmet ünnepelte. Ahogy a NATO többi tagja az egység fenntartására törekszik Oroszország folytatódó inváziójával szemben, ez az új hír nem fog örömet okozni. Ukrajna Kárpátalján körülbelül 150 000 magyar él, és a két ország között korábban is konfliktusok robbantak ki a közösség nyelvhasználati jogainak védelme miatt, valamint Orbán azon törekvéseivel kapcsolatban, hogy népszerűsítse a magyar identitást ezen a területen.
