Hírek,  Magazin

Nincs béke: Az ukrán katonák és civilek véleménye Oroszország tűzszünetéről

A tűzszünetre vonatkozó orosz felhívás után néhány órával a kelet-ukrajnai Donyeck térségébe utaztunk, hogy megvizsgáljuk, milyen hatással van a területre a bejelentett tűzszünet. Az ukrán hadsereg kíséretével egy tüzérségi állásra mentünk, amely Pokrovsk városától dél-nyugatra helyezkedik el. Az időjárás borongós volt, ami egy kicsit csökkentette a sebezhetőséget a drónok támadásaival szemben, miközben az iszapos utakon haladtunk át a tágas mezők mellett. Vlagyimir Putyin orosz elnök háromnapos tűzszünetet javasolt, amely május 8-án, helyi idő szerint éjfélkor kezdődött, és a második világháború európai befejezésének évfordulójához esett, amely Oroszországban a Győzelem Napjaként ismert ünnep. Azonban a tüzérségi állásból folyamatos robbanások hangját hallottuk – a bejövő és kimenő aknavető tűz jeleként, hogy a frontvonalakon és a lövészárkokban nem valósul meg a tűzszünet.

Az ukrán Nemzeti Gárda 3. Operatív Brigádjának egyik katonáját, Szerhijt kérdeztem arról, hogy éjszaka történt-e támadás Oroszország részéről. „Igen, éjszaka támadtak. Itt voltak irányított bombák és drónok. Oroszországban nem lehet megbízni. Este tűzszünetet hirdetnek, reggel pedig támadnak. Nincs tűzszünet. Mindig felkészülten várunk” – válaszolta. Néhány perccel később rádión megkapta egy célpont koordinátáit. Néhány katona mély iszapban lévő árkokon át futott egy tisztásra, ahol egy howitzer rejtőzött, ágakkal és levelekkel takarva. Felfedték, a megfelelő irányba állították, majd tüzet nyitottak. A lövés döbbenetes hangot hallatott, és a visszarúgás felkavarta a leveleket és a port a földről.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította Oroszország egyoldalú háromnapos tűzszünetét. Ezzel szemben egy hosszabb, 30 napos tűzszünetet javasolt, ahogyan azt az Egyesült Államok is ajánlotta, és Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke is megismételte ezt a javaslatot a Truth Social platformján csütörtök este. Trump azt is megfenyegette, hogy Washington és partnerei további szankciókat fognak bevezetni, ha a tűzszünetet nem tartják be. A háború folytatódik, és mindkét fél próbálja kimeríteni a másikat, miközben megkérdeztem Maxot, egy 26 éves katonát arról, mit gondol a globális diplomáciai erőfeszítésekről, amelyek a tűzszünetért dolgoznak. „Itt nem gondolsz az ilyen dolgokra. Tunnellátásra van szükség. Nem engedheted, hogy az érzelmek befolyásolják a cselekedeteidet. Várni kell a parancsra, és cselekedni, ha nincs parancs, akkor próbáld meg eltölteni az idődet. De az ilyen gondolatokat nem engedheted be a fejedbe” – mondta.

Az ágyúállásból észak felé indultunk Dobropillyába, amely körülbelül 19 km-re található az orosz állásoktól. A városban ezrek élnek, köztük sokan, akik kénytelenek voltak ide költözni, mert otthonaik túl veszélyessé váltak. Találkoztunk Svitlanával, aki Pokrovskból származik, de most Dobropillyában él. Kérdeztem tőle, hogy szerinte a tűzszüneti felhívás milyen hatással volt a helyzetre. „Itt hallani lehet a hangokat” – mondta, utalva a város külvárosából hallatszó folyamatos robbanásokra, amelyek olyanok voltak, mint a dörgés. „Ez Oroszország tűzszünetének hangja. Ezért mondom, hogy soha nem szabad megbízni bennük.” A 26 éves Szerhij hozzátette: „A tűzszünetet csak azért hirdetik meg, hogy összezavarják az embereket, és megtévesszék őket, hogy azt mondhassák a világnak: ‘annyira jók vagyunk, békés eszközökkel próbáljuk megoldani Ukrajna helyzetét’, de valójában minden, amit tesznek, ennek az ellenkezője.”

Dobropillya főpiacán találkoztunk Oleksandral, aki 65 éves. „Tegnap este csendesebb volt. Korábban gyakran hallottunk Shahed drónokat repülni” – mondta. „De most újra riadók vannak, és nem vagyok biztos benne, hogy látok bármiféle tűzszünetet.” Amint beszélt, az arca eltorzult az aggodalomtól. „Félek. Itt van a feleségem és a fiam. Nagyon félek a családomért. Félek, hogy kénytelenek leszünk elhagyni az otthonunkat” – mondta, és könnyekben tört ki. A helyzet mindennap egyre feszültebbé válik, és az emberekben egyre inkább nő a bizonytalanság és a szorongás.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5y63dvj5dqo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük