Hírek,  Magazin

Vad csimpánzok elsősegélynyújtásra használják az erdőt

Uganda csimpánzainak megfigyelései során a kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy ezek az állatok különféle gyógyhatású növényeket használnak, hogy kezeljék a nyílt sebeket és egyéb sérüléseket. A Oxfordi Egyetem tudósai, egy helyi csapattal együttműködve, a Budongo-erdőben filmezték és rögzítették azokat az eseteket, amikor a csimpánzok önsegítő módon alkalmazták a növényeket, mind saját magukon, mind pedig alkalmanként egymáson. Ez a kutatás a tavalyi felfedezésre épít, amely szerint a csimpánzok bizonyos növényeket keresnek meg és fogyasztanak, hogy öngyógyító hatást érjenek el. A tudósok évtizedek óta végzett megfigyeléseket is összegyűjtöttek, hogy létrehozzanak egy katalógust a különböző módokról, ahogyan a csimpánzok alkalmazzák a „erdő elsősegélyt”.

A kutatás vezetője, Elodie Freymann elmondta, hogy „a csimpánzoknak van egy egész viselkedési repertoárja, amelyet akkor használnak, amikor betegek vagy sérültek a vadonban – hogy kezeljék magukat és fenntartsák a higiéniát”. Kifejtette, hogy ezek közé tartozik a helyben megtalálható növények használata. A csimpánzok a sebekre dörzsölik a növényeket, vagy megrágják azokat, majd a rágott anyagot alkalmazzák a nyílt sérülésekre. A kutatók megfigyeltek egy nagyon fiatal nőstény csimpánzt, amint növényi anyagot rágcsál, és azt az anyja testén lévő sérülésre alkalmazza. Emellett találtak olyan feljegyzéseket is, amelyek szerint a csimpánzok más állatok sebeit is ápolták, akikkel nem voltak rokoni kapcsolatban. Dr. Freymann elmondta, hogy ez különösen izgalmas, mert bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a vadon élő csimpánzok képesek az empátiára.

Azok a feljegyzések, amelyeket Dr. Freymann és kollégái tanulmányoztak, egy naplóban találhatók, amely a kutatási állomásnál készült a Budongo-erdőben, Kampala fővárosától északnyugatra. Ez a nyilvántartás az 1990-es évekre nyúlik vissza, és a helyi terepstaff, kutatók és látogatók írták le benne a megfigyeléseiket. A naplóban található történetek között szerepel a levelek használata sebek dörzsölésére, valamint csimpánzok segítése, hogy eltávolítsák a csapdákat a végtagjaikról. Meglepően emberi higiéniai szokásokat is megfigyeltek; az egyik feljegyzés például azt írja le, hogy egy csimpánz levelekkel törölgette magát a székelés után.

Ez a kutatócsoport korábban már azonosította azokat a növényeket, amelyeket a csimpánzok keresnek és fogyasztanak, amikor megsérülnek. A tudósok mintákat vettek ezekből a növényekből, tesztelték őket, és felfedezték, hogy a legtöbbjük antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. A csimpánzok nem az egyetlen nem emberi majmok, akik nyilvánvalóan ismerik a növényi gyógymódokat. Egy nemrégiben készült tanulmány azt mutatta, hogy egy vadon élő orangután rágott levélanyagot használt egy arcfelületen lévő seb gyógyításához. A tudósok úgy vélik, hogy a vadon élő majmok viselkedésének tanulmányozása – és a csimpánzok által használt növények jobb megértése – segíthet új gyógyszerek keresésében.

Dr. Freymann a BBC Newsnak azt mondta: „Minél többet tanulunk a csimpánzok viselkedéséről és intelligenciájáról, annál inkább rájövünk, mennyire keveset tudunk mi, emberek a természet világáról.” Hozzátette, hogy ha ő itt lenne a dzsungelben, élelem és gyógyszer nélkül, valószínűleg nem élne sokáig, különösen, ha megsérülne vagy megbetegedne. „De a csimpánzok virágoznak itt, mert tudják, hogyan férjenek hozzá ennek a helynek a titkaihoz, és hogyan találják meg mindazt, amire szükségük van a túléléshez.” Ez a kutatás tehát nemcsak a csimpánzok gyógyító tudományos ismereteit tárja fel, hanem a természet mélyebb megértésére is ösztönöz minket.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cqj7ln85vxwo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük