Hírek,  Tech

Új műholdfelvételek mutatják a megsérült észak-koreai hadihajót

Ésatellite-képek először mutatták meg egy észak-koreai hajógyári baleset mértékét, amely egy új hadihajót érintett, Kim Jong Un, a titokzatos állam vezetőjének jelenlétében. A képeken látható, hogy a hajó oldalára fordulva hever, nagy kék ponyvákkal letakarva. A hajó egy része a szárazföldön fekszik, ami arra utal, hogy a baleset komoly következményekkel járt. Az állami média pénteken bejelentette, hogy hivatalos nyomozást indítottak az esettel kapcsolatban, amelyet Kim „bűncselekménynek” minősített. A híradások nem említettek sérültet vagy áldozatot a csütörtöki baleset következtében, amely a keleti partváros, Chongjin területén történt.

A KCNA, Észak-Korea hivatalos hírügynöksége, pénteken próbálta csökkenteni a baleset súlyosságát, kijelentve, hogy a kár „nem súlyos”, és ellentétben a kezdeti jelentésekkel, a hajó alján nincsenek lyukak. A hírügynökség arról számolt be, hogy a hajó jobb oldala megkarcolódott, és egy bizonyos mennyiségű tengervíz jutott be a hajó hátsó részébe a mentőcsatornán keresztül. A hajógyár vezetőjét, Hong Kil Ho-t, már kihallgatták a hatóságok, jelezve, hogy a felelősök felelősségre vonása folyamatban van. A KCNA szerint körülbelül tíz napra van szükség a romok helyreállításához.

Kim Jong Un csütörtökön kijelentette, hogy a balesetet „abszolút hanyagság, felelőtlenség és tudománytalan empíria” okozta. Hozzátette, hogy azokat, akik „felelőtlenséggel hibáztak”, egy következő hónapban tartandó plenáris ülésen fogják megbüntetni. Bár nem világos, milyen büntetésre számíthatnak, Észak-Korea autoriter államként hírhedt az emberi jogi visszaéléseiről.

Észak-Koreában ritka, hogy nyilvánosan bejelentsenek helyi baleseteket, bár a közelmúltban néhány alkalommal ez megtörtént. Ez a baleset különösen figyelemre méltó, mivel néhány héttel ezelőtt Észak-Korea bemutatta a hasonló, 5,000 tonnás Choe Hyon nevű rombolót, amelyet Kim „áttörésnek” nevezett az észak-koreai haditengerészet modernizálásában, és amelyet jövő év elején állítanak hadrendbe. A kudarcot vallott vízrebocsátás „azonnal súlyosan megrongálta nemzetünk méltóságát és büszkeségét” – hangsúlyozta az észak-koreai vezető.

Eközben Szöul erőfeszítéseket tett arra, hogy segítsen az észak-koreai dezertőröknek letelepedni Dél-Koreában. Ez az információ azután került napvilágra, hogy Észak-Korea először megerősítette, hogy katonái Oroszországgal együtt harcolnak. Pár nappal ezelőtt Valery Gerasimov, az orosz hadsereg vezérkari főnöke, dicsérte az észak-koreai katonák „hősiességét”. Észak-Koreában évente megrendezésre került Kim Il Sung születésnapjának ünnepsége, ám a járvány miatt ez a hagyomány megszakadt.

A baleset és annak következményei rávilágítanak arra, hogy Észak-Korea nemcsak a nemzetközi közösség, hanem saját lakói számára is komoly kihívásokkal küzd. A haditengerészet modernizálása és a katonai kapacitások fejlesztése mellett a belső vezetésnek is figyelemmel kell lennie a balesetek megelőzésére és a felelősök elszámoltathatóságára. A következő hónapban tartandó ülésen várhatóan komoly döntések fognak születni, amelyek hatással lehetnek a jövőbeni katonai programokra és a hadihajók fejlesztésére. Az észak-koreai rezsim számára a baleset nemcsak a haditengerészetre, hanem a politikai stabilitásra is hatással lehet, így érdemes figyelemmel kísérni a fejleményeket.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cx2qgdnxxe2o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük